Ana Sayfa Haberler Test:Yeni Citroen C5 AirCross Suv

Test:Yeni Citroen C5 AirCross Suv

Test Sürüşü ve Fotoğraf: Özgür Sunay

Yeni Citroen C5 AirCross Suv, Citroen ürün gamının en yeni üyesi. 2015 yılında tanıtılan Citroen Aircross konseptinden ilham alınan yeni C5 Aircross, 2017 yılında pazara sunulan ve büyük bir başarı yakalayan C3 Aircross SUV’un ardından geçtiğimiz Mart ayında Türkiye pazarına sunuldu. Tasarım detayları ve zengin kişiselleştirme çözümleriyle gerçek bir Citroen olan C5 Aircross SUV, segmentinin en konforlu ve çok yönlü modellerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Yeni Citroen C5 Aircross SUV, son derece zengin bir kişiselleştirme yelpazesi sunuyor. 7 gövde rengi, 3 renk paketi ve siyah tavan seçeneği ile farklı kombinasyonlar oluşturulabiliyor. Gümüş, beyaz ve kırmızı seçeneklerin yer aldığı renk paketi ile Airbump, ön tampon ve tavan barları renklendirilebiliyor.

İç tasarımda ise donanım seviyelerine göre farklılık gösteren ambiyans seçenekleri ile zevkinize ve kişiliğinize uygun tarzı yansıtan ambiyanslar sunuluyor. Peugeot 3008 ile dışardan baktığımızda özellikle tasarım olarak çok benzerlik gösteriyor. C5 AirCross Suv 1.5 litre dizel 130 beygir 1.5 BlueHDi motora sahip. Ön tarafta gündüz yanan Led farlara sahip, tasarımına dışarıdan baktığımızda özellikle güçlü ve büyük yapısı ile dikkati çeken bir Suv. Ön tarafta yine logo kısmının orada kamera siteminin ter aldığını görmekteyiz. Oldukça dolu ve güvenlik özellikleri ile de ön plana çıkan bir araç. Üzerinde Michelin marka geniş ve büyük lastikleri yer alıyor. Bu da özellikler aracın çok daha yüksek ve kaslı gözükmesinde büyük rol oynamış. Aracımız anahtarsız engine-start/stop olarak çalışmakta. Çok farklı bir vites kolu, topuzu kullanılmış. Oldukça da kullanışlı ve basit. Range Rover, Jaguar gibi Suv araçlarda daha önce gördümüz silindir şeklinde aracın sürüş özelliklerini değiştirebildiğimiz tuş yer almakta. C5, aracın da adını aldığı AirCross sistemine sahip. Citroen tarafından özel olarak geliştirilen Kademeli Hidrolik Destekli Süspansiyon Sistemi (Progressive Hydraulic Cushion) ile yol şartlarına istinaden ayarlanabilen sürüş konforu sayesinde Hem büyük tümsekleri, hem de küçük yüzey bozukluklarını yumuşatan süspansiyon sistemi, Yeni Citroen C5 Aircross SUV’a oldukça iyi bir sürüş zevki konfor kazandırmayı başarmış.

Geleneksel bir süspansiyon sistemi; amortisör, yay ve mekanik stoperden oluşuyor. Kademeli Hidrolik Destekli Süspansiyon Sisteminde (Progressive Hydraulic Cushion) sönümleme ve itme görevini yerine getirmek üzere her iki tarafta özel hidrolik yastıklar devreye giriyor. Bunun sonucu olarak ortaya sorunsuz ve sarsıntısız bir sürüş çıkıyor. Bu aircross sürüş sitemi aynı zamanda güvenlik içinde oldukça önemli, Çünkü seçmiş olduğunuz yol ve sürüş konforu seçeneğine göre ani fren hareketlerinizde araç ona göre yol şartında frenleri de o derecede geri bildirim yapmak sureti ile sizin en kısa sürede durabilmenize olanak sağlamış. Bence bu özellik sayesinde Frenlerde de önemli bir başarı elde edilmiş diyebiliriz. Sistem büyük darbelerle karşı karşıya kaldığında
hidrolik yastıklar süspansiyon hareketlerini üstün yol tutuş ve konfor sunacak şekilde
ayarlıyor. Küçük yol bozukluklarında ise hidrolik yastıklar darbelerin tamamını sönümleyerek son derece rahat bir sürüş ortaya çıkarmakta. Yeni Citroën C5 Aircross SUV’da Advanced Comfort teknolojisine sahip koltuklarda, merkezde yer alan yüksek yoğunluklu köpük katman ile beraber yüzeyde de dokulu bir köpük katman daha kullanılmış olması iyi bir konfor sağlamış. Aynı genişlikte 3 arka koltuğu ile Yeni Citroën C5 Aircross SUV, nerede oturursanız oturun aynı rahatlığı ve konfor seviyesini yeterli diz mesafesini ve baş aralığını oldukça cömert bir şekilde sunmayı başarmış. Özellikle arka koltuklar Sırt eğimi ayarı ve kızaklar üzerinde 150 mm ileri-geri hareket etme kabiliyetine sahip. Ayrıca, arka koltuklar yattığında arka tarafta 720 litreye sahip bagaj hacmi ile birleştirdiğinizde ise 1630 litrelik devasa bir bagaj kullanıma sunuluyor size çok fazla bir yükleme alanı ortaya çıkmakta. Arka bagajında elektirikli düğme yardımı ile ya da tek bir ayak hareketi ile elleriniz dolu olduğunda açılması ve anahtardan kapanıyor olması da çok iyi. Yeni Citroën C5 Aircross SUV farklı noktalarda birçok depolama alanı sunuyor.

Orta kol dayamanın altındaki büyük bölme 1,5 litrelik bir şişeyi taşıyabilecek büyüklüğü sunarken, torpido gözü ve kapı cepleri de oldukça geniş ve gerçekten kullanışlı. Arka tarafta ise iki bölmeden oluşan klima çıkış haznesi dikkatten kaçmıyor. Bunun dışında orta konsolun en alt noktasında akıllı telefonlar için kablosuz şarj sistemi sunan geniş bir saklama alanı daha bulunuyor. Ayrıca sürüş güvenliğini destekleyen ve hayatı kolaylaştıran sürüş destek sistemleri bulunuyor. 12,3 inçlik TFT dijital gösterge paneli sistemlere kusursuz bir erişim ve kontrol imkânı sağlarken, aynı zamanda ileri seviyede kişiselleştirme potansiyelini de bünyesinde barındırmakta. Telefonunuza bağlı olarak uygulamaları sesle kontrol edebilir ve gözünüzü yoldan ayırmadan sürüşe devam edebilirsiniz.

Yeni Citroen C5 Aircross SUV’a, seyahatin önemli öğelerini yönetmesi için programlama imkânı tanıyor. 30 km/s’den daha yüksek bir hızda; sistem yol çizgilerini izleyerek şerit içinde konumunuzu koruyor. Dur – kalk özelliğine sahip Uyarlanabilir Hız Sabitleme Sistemi ise etkinleştirildiğinde, Yeni Citroen C5 Aircross SUV önündeki aracın hareketlerine uyarak durup tekrar harekete geçebiliyor. Aracınız güvenli bir şekilde kontrol edildiği için sürüş esnasında araç hızını ve yönünü yönetmenize gerek kalmıyor. Otoyol Sürüş Destek Sistemi’nin çalışması için ellerinizin her daim direksiyon üzerinde olması gerekiyor. Doğal olarak dilediğiniz zaman kontrolü ele alabiliyorsunuz. Kamera yardımı ile çalışan Uyarlanabilir Hız Sabitleme Sistemi öndeki aracı algılıyor ve güvenli mesafeyi otomatik olarak koruyor. Sistem gaz ve freni kullanarak sürücünün herhangi bir müdahalesi olmadan aracı durdurup tekrar harekete geçirebiliyor. Bu arada 1.5 litrelik 130 beygire sahip motor inanılmaz bir şekilde gaz hareketleriniz ile aracın hızlanmasını sağlıyor. 2.0 litrelik motorlar ile eşdeğer bir şekilde çalışmakta. Vites geçişleri ise sorunsuz hissetirmiyor. Aracın yaklaşma ve kaçma açıları yerden yüksekliği ise engebeli arazilerde rahatça yol alabilmenize imkan, olanak tanımakta. Aktif kör nokta uyarı sistemi ise; Özellikle çok şeritli yollarda gerçekten faydalı bir özellik olan bu sistem, kör noktanızda bir araç varsa, yan aynanın köşesinde turuncu bir LED ile sizi uyarıyor. Algılanan araca doğru yaklaşmaya devam ediyorsanız, sistem konumunuzu otomatik olarak düzeltiyor. Burada yazamadığımız ve yer veremediğimiz çok fazla özelliği ve donanımı olan bir araç. Mesela, Yokuş İniş Desteği, dik inişlerde aracınızın hızını yavaşlatarak daha kontrollü bir sürüş sağlıyor. Eco modunda ise aracı kullanmanız mümkün. Şehir içi yakıt tüketimi 4.6-4.7 Lt/100 km. Ortalama yakıt tüketimi 4.1-4.2 Lt/100 km’de. Ayrıca son olarak aracımız 300 Nm 1750 devir dakikada tork üretiyor. Bu da bu segmente yer alan bir Suv araca göre çok önemli bir veri bence…