Test:Volvo XC90, B5 dizel mild hybrid

Test Sürüşü: Umut Özgür Sunay

Volvo XC90 Yeni B5 Dizel otomatik motorlu AWD otomatik 4 çeker modelini ortalama 2.500-3.000 km arası yaparak uzun yolda test ettim. Özellikle kış ayı ortasında ve kış şartlarında Bolu, Abant arasında yoğun bir kar ve buzlanma yolda hakim, sis olarak ise gece puslu bir havada kullandım. Öncelikle yola böyle bir araç ile koyulduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum. Yaptığım en iyi İstanbul – Ankara arası yolculuklardan biri idi diyebilirim. Volvo XC 90 B5 Dizel motor ve AWD otomatik şanzımana sahip 4 çeker otomatik aracı kış şartlarında ve kış lastikleri ile birlikte Pirelli marka, üst düzey bir kullanım ile performansa şahit olduk. Güvenlik olarak ise bir Boeing 737 ‘de seyahat ediyor havasında ben ve benimle beraber gelen arkadaşlar yolcularım çok ama çok keyifli bir şekilde oldukça hızlı ve seri olarak Volvo XC 90 ile Ankara’ya gidip ertesi gün de İstanbul’a tekrar geri döndüler. Bu deneyimi bir daha yaşamak için “benimle üzerine para vermeyi teklif edenler” aralarında oldu. Bu hayranlıkları bana ve araca olan benimsemiş yüksek güvenlik duyguları da takdire şayen olarak  akıllara kazındı.

Bir kere aracı dış tasarımı olarak özellikle bakacak ve inceleyecek olursak kusursuz bir yapıya yere paralel olarak yatay hatları ile yolu süpürür şekilde atik bir mermi kanatları olan otomobil olarak da bunu söyleyebiliriz. Çok ama çok iyi bir tasarıma kavuşan Volvo XC 90 rakiplerine göre bence “Velar” Land Rover‘a göre de ön planda olduğu kesin gözü ile bakılan bir Suv.

Araç önden bakıldığında bir önceki nesli olan Volvo XC90′ tasarımına göre yukarıya doğru küt tasarımı yerine daha tatlı kavisleri olan daha yere yakın gibi duran bu sizi aldatması araç park halinde iken bir hayli amortisörleri yere doğru otomatik olarak inerek kendini kitliyor. Normal yol modunda araç yerden daha yüksek şekilde hareket etmektedir. Bu arada ön tarafta farları bölen şerit halindeki gündüz yanan led’leri dikkati çekiyor.

Aracın motoruna göz attığımızda ise 2.0 litrelik dizel motora sahip Volvo XC90’nın kaputunun altında oldukça her yeri kapalı bir teknoloji ile üretilmiş nerede ise motor aksamlarını göremediğiniz bir ön motor yeri mevcut. Bu teknoloji ve mühendislik bakımından aracın ettiği maddi paranın karşılığını görüntüsü kat ve kat vermekte. Aracın ön tarafında ızgara üzerinde bulunan Volvo yazısının altında aracın güvenlik sistemini taşıyan algılayan bir radar sistemi var aslında. 360 derece araç güvenlik ve yol koşullarına göre hareketi ve kullanımı algılamak sureti ile size yardımcı olmaktadır. Tüm tekerleklere dağıtmış olduğu tork ve gücü buna göre ayarlarken aynı zamanda etrafta ki yayalar gibi çarpışma olabilecek tehlikeleri algılamak sureti ile aktif fren yardım sistemini devreye sokmak için an ve an kontrol yapar.

Volvo XC 90 bu anlamda dışarıdan tasarım olarak benzersiz kendine özgü bir yapı sunuyor. Büyük alaşımlı jantları ve performansa dönük kış lastikleri gözleri üzerine çekmektedir. Aracın arka camlarının ve tavan üst camının ise koyu renk olması güneşten koruması ile vip bir makam aracı hissini de ayrıca uyandırmış.

Aracın arka tasarımına göz attığımızda ise, bir önceki nesline benzeyen dik ve aşağı doğru arka far grubu devam ediyor. Yeni nesil B5 “mild- yarı hyrid” logosu bulunmakta. Yine arka tarafta 2.0 litrelik dizel motorun 2 adet egzoz çıkışları göz doldurmuş.  Arka bagaj haznesi anahtar ya da ayak yardımı ile otomatik olarak kademeli şekilde açılıp kapanır iken sıkışma önleyici yardım destek sistemi bulunan Volvo XC 90’nın bir diğer önemli yeri arka da 2 koltuk ve toplamda 7 koltuklu olması.

Yine Volvo XC90’nın arka bagaj bölümüne göz attığımızda burada iki kademeden oluşan saklama alanı ve elektrik alınabilecek ünite çıkışı ile çeşitli bagaj ve ekipmanlarının oldukça fazla olduğunu görüyoruz. Arka koltukları yatırdığımızda fazla düz zemin bir bagaj yer alırken tüm koltukları yatırdığımızda aracı arkası genel anlamda oldukça boş ve geniş gözüküyor.

Arka 2 koltuk aslında çok büyük kişilerin oturması için tasarlanmamış olsa da ekstra olan 2 koltukta yolcuların konforlu seyahati için de her şey düşünülmüş bardaklık ve klima çıkışlarına kadar arkada oturan yolcuların konforu da deri koltukları ile rahat etmeleri bir nebzede sağlanmış.

Arka 2 koltuk yattığında ya da normal yolcu arka koltukları da tek el hareketi ile basit bir şekilde koltukları tek’li bir şekilde dahi yatırmanız çok yönlü olarak ayrı ayrı katlamanız sağlanmış.

Aracın arka tarafında deri koltukları ısıtmanız için ayarlama yapabilmeniz ve arka sırt bölümünü de yatıra bilmeniz için aynı Jaguar F-Pace’de ki ne benzer imkan sunulmuş. Bu arada ön tarafta sürücü tek bir tuşa basarak arka baş dayanakların hepsini 1 sn. içinde katlayabiliyor.

Yine aracın arka tarafta müzik ses sistemi çıkışları mat alüminyum görüntüye sahip kapı kollarının üzerinde vip bir görüntü yaratıyor.

Arka taraftaki en güzel şeylerden biri ise bu dijital gösterge paneline sahip klima haznesi ve koltuk ısıtması ayar paneli. Bu panele kilitli değil ise yolcular arka bölüm ekstra kliması için müdahale edebiliyor. Fakat sürücü bölümü ön panelde burasını kilitler iseniz, yolcular ya da çocuklar sürekli olarak basıp bu bölüme müdahale edemezler bu da yine güzel bir özelliği.

Yine arka bölüm dahil aracın genelinde ise Volvo XC 90 modelini ön plana çıkaran unsurlar arasında bir kere çok kalın ve uzun süre yıpranmayacak olan bir deri kullanılmış olması, bu deri üzerinde yer alan dikişlerin sağlam ve kaliteli olması aynı zamanda bu aracın içinde her yerde aynı şekilde yer alıyor. Arka camlarda ise ekstra olarak perdelik bulunmakta. Aracın ön koltukları arkası sert madde ile ergonomik olarak tasarlanmış olması da herhangi bir çarpma halinde arkada oturan yolcuların güvenlik tasarımlı az zarar alacak koruyucu bir yanının olmasına eş değer olarak diğer rakip Suv’lara göre yine ön plana çıkıyor.

Aracın ön tarafına sürücü kısmına öncelikli olarak kullanmadan bakacak olursak; Aracın çok yönlü bel desteği de ayarlama imkanı sunan aynı zamanda yolda dereceli şekilde tüm kaslarınıza omzunuz dahil masaj sistemi olan hafıza destekli sürücü ve yan yolcu koltukları mevcut.

Yine ön sürücü koltuk başlığı çok ergonomik ve uzun yolda rahat ettiren özellikte. Aracın vites topuzu ise gayet ufak ve pratik kullanışlı. Direksiyon ısıtmalı. Parmak hareketleriniz ile dokunma-tik tuşlar yardımı ile tüm menüye müdahale ediyorsunuz.

Yine aracın direksiyon bölümüne göz attığımızda kaliteli olan deri direksiyon üzerinde F1 vites pedalları bulunuyor. Bu pedalallar özellikle seri kullanımlarda Volvo XC 90’nın B5 seri motorundan oldukça verimli bir şekilde sürüş zevki almanızı sağlamaktadır. Aracın uzun yolda cruise control sistemine direksiyon üzerinde ki  sol menüden müdahale ederken sağ tarafta ki menü tuşları yardımı ile aracın 12.3 inçlik orta panelde yer alan multimedya kontrol sistemini ayarlamanız mümkün. Ayrıca araca sesli olarak kelimeler ile talimat vermek içinde yine bu menüdeki tuşu kullanmanız gerekmekte.

Aracın ön panelinde orta kısımda bulunan 12.3 inçlik ekranda gördüğünüz her şeyi ön gösterge paneline de taşımanız ve görmeniz sağlanmış vaziyette. Bunlardan biri de en önemli olanı aracın gelişmiş navigasyon kısımı.

12.3 inç’lik ekranda gördüğünüz ve takip ettiğiniz navigasyon gösterge panelinde eş zamanlı olarak ta alabilirsiniz. Ya da sadece ön gösterge panelinde navigasyon takibi yapabilir, 12.3 inç orta ekranda multimedya sistemi ile yan da oturan yolcunuz farklı bir menüye bakabilir. Bu bakımdan aracı sürücü ve ön yolcu kullanımları olarak ta ayarlanabilen çok yönlü bu iki ekranın çok iyi iş gördüğü teknolojisi ve kullanımı bakımından bir gerçek.

Aracın vites ve pedal yapısı bence çok iyi tasarlanmış. Sportif havada bir Suv aslında. Sürüş modu olarak start-stop engine tuşunun hemen arkasında orta konsolda yer alan silindir düğme yardımı sayesinde aracın 4 farklı sürüş moduna göre ayarlamanız mümkün. Eko mod, Normal Mod, Spor Modu, Off-road Modu.

Aracın Eco modunda tüm gösterge panelleri yeşil olarak ayarlanmış. Bu anlamda ne kadar iyi bir tüketime sahip olduğunuzu menüden ortalamada görebilirsiniz. Ayrıca, araçta yer alan fren enerjisini geri kazanımı teknolojisi sayesinde de aracın yakıt ömrünü Eco modunda çok fazla uzatmanız da olası. Aracın klima sistemi de Eco modunda iken daha stabil olarak çalışmaktadır.

Bu arada Volvo XC 90 ‘da belki hiç bir otomobil ve Suv araçta bu derecede müdahale edemeyeceğiniz özel bir müzik sistemi ve gelişmiş paneli de bulunuyor. Bowers & Wilkins marka tüm araçta bulunan hoparlör ses sitemi sayesinde özellikle konser modunda Göteborg konser salonu Modu ve gösterge panelinde yer alan görsel ile birlikte eşsiz müzik ziyafetini sadece içeriden sizler duyabilirsiniz. Aracın telefon ve Android bağlı uygulaması da bu anlamda çok iyi çalışıyor. Silindir tuş yardımı ile büyük 12.3 inç ekranda istediğiniz kişileri rehberinizden çok rahat bulabiliyor ve arayıp konuşabiliyorsunuz. Bu bakımdan hem müzik sistemi hem de Volvo XC 90’da gelişmiş navigasyon sistemi dokunma-tik olarak müdahale ettiğinizde, telefon uygulaması ve sistemi ile birlikte oldukça kullanması basit ve kolay, sürücü odaklı güvenlikten ödün vermeden kullanılabilir, olduğu içinde beğenimizi bu araçta çok fazla kazandı. Hızlı bir şekilde araç içinde ki tüm menülere ait işlerinizi yapa-bildiğinizden dolayı özellikle yabancı bir şehirde ve yolda çok rahat ederek konforlu güvenli hissetmeniz de sağlanmış bu araçta olması gereken her şeyi size fazlası ile hissettirip sundurtan özel bir şeyler olduğu kesin.

Volvo XC 90 römork taşıma kapasitesi olarak 2 ton 700 kg.’a kadar bir çekme kapasitesine de ayrıca sahip. Aracın üçlü kombine fren özelliği çok iyi çalışıyor. Hangi zeminde olursa olsun ıslak ya da kuru zeminde ani fren testlerimiz de araç olduğu yerde kayma yapmadan durabiliyor. Bu anlamda çekiş kontrol sistemi çok iyi çalışmakta. Fren olarak çok güvenli bir durma özelliğine sahip. Özellikle uzun yolda Bolu – Abant tarafında buzlu, karlı zeminde çok yüksek bir performans ile aracı test ettim. Gece karanlıkta ve sisli ortamda araç çok iyi derecede performanslı olarak kullanıldı. Hiç bir şekilde negatif bir tepki ya da güvensizlik yaratmadı.

Her ortamda ve her zeminde kendini uyarlayabilen aktif süspansiyon amortisör sistemi sayesinde konforundan ve sürüş güvenliğinden ödün vermeyen bir Suv. Dizel bir araçtan beklenenden daha fazla sessiz çalışan motoru ile benzinli bir araçtan alabileceğiniz torku ve güçlü ivmelenmeyi çok rahat yormadan araç yapabiliyor. Önemli olan da bu 2.5 ile 2.7 ton arasında motor seçeneğine göre değişen bu tarzda ağırlığa sahip bir Suv’un motorunun gücü ve bu kasayı kaldırabilmesi.

Volvo XC 90 bunu çok rahat fazlası ile başarabiliyor. Sizi her bakımdan tatmin eden bir Suv. Gerek yakıt ekonomisi gerekse performansı bakımından üst düzey de güvenli bir Suv. ESP ve dengesi sert dönüş ve virajlarda çok iyi çalışıyor. Sizi şeritte tutmayı kalın geniş lastikleri ile de başarabiliyor. 2.0 litre 235 beygir gücünde dizel motor performansı size AWD sürüş ile sonuna kadar performanstan ödün vermeden her yol koşulunda hak eden bir sürüş sağlıyor.

Özellikle araç Off-Road moduna alındığında yüksek süspansiyonu ile bozuk zeminde engebeli yollarda hareket ederken ESC modunu devre dışında bırakmış dahi olsanız araç herhangi bir kayma eğilimine izin vermeden kendini tutarak güvenlikten ödün vermediğini ispatladı. Yani ESC kapalı dahi olsa size sınırlı bir salınım özelliği veriyor. Güvensizlik algıladığı an aracı hiç bir şekilde kaydırarak bozuk zeminde salınım yapmasına daha fazla izin veremiyorsunuz. Araç Spor modunda dahi performans sağlarken güvenliği ve amortisör sertliğini ona göre ayarlıyor. Tüm bu seçenekleri dokunma-tik olan 12.3 inçlik ekranda menüden tek tuş hareketiniz ile kapatıp açabiliyorsunuz. Tüm güvenlik ve donanım seçeneklerini yine menüden ayarlamanız mümkün. Çok basit kılınmış. Tüm seçenekler tek tuş olarak dokunma-tik. Aracın kör nokta uyarı sistemi de bu anlamda çok iyi çalışmakta.

Direksiyon sertliği, frene uygulanan baskı, aracın alçalması ve yükselmesi otomatik olarak yol şartlarına göre ve hıza göre ayarlanmaktadır. Aracı park ettiğinizde ise son olarak araç kendini kapatarak normalden daha fazla amortisörleri alçalarak park halinde beklemektedir. Rakiplerine oranla dışarıdan bakıldığında değil, kullanıldığı zaman ve uzun yol yaptığınızda ön plana çıkıyor.

Güvenlik özellikleri arasında şerit takip sistemi çok iyi çalışıyor. XC 90 sizi şeritte tutmak için kendi direksiyon hareketleri ile elleriniz serbest biçimde bir kullanım sunarken belirli bir saniye zaman sonra direksiyonu arada tutmanızı istiyor. Arada direksiyona dokunmak sureti ile aracı uzun yolda hiç bir şeye dokunmadan sabit hızlar ile hızlanmasını ve yavaşlamasını takip mesafesini korumak sureti ile sizin yerinize bunu XC 90 yapmakta.

Volvo XC 90 bir uçakta seyahat etme hissini ve güvenliğini veren olmuş bir Suv. Vergilerden ötürü ülkemizde giriş fiyatının çok yukarı fiyatlarında piyasaya sunuluyor olması bu araca sahip olacaklar için daha fazla para ödemeleri gerektiğini maalesef ulaşılması kolay olmayan bir 4×4 olması da bu aracı almamızı kullanmamızı zorlaştıran işin bir diğer olumsuz kısımı. Fakat Range Rover Velar ya da Jaguar F Pace yerine bu aracı tercih edebilirsiniz. Her zaman Volvo XC 90 aracın arkasında olarak editör test verilerimize dayanarak ifade ettiğim bir araç. Elbette rakipleri BMW X5 size daha iyi hızlanma ve performans sunuyor olabilir. Fakat her iki aracı da özellikle uzun yolda test ettim. BMW X5 iç sertlik ve donanım olarak ta içine ferah bir yapı sağlamayan rahatsız ve sert koltukları sert süspansiyon yapısı ile de Volvo XC 90’nın konfor olarak gerisinde kalan bir araç. Jaguar F Pace ise performans olarak 2.0 litrelik dizel motoru ile Volvo XC 90 kadar size bir hız ve serilik pek kolay bir şekilde sunmuyor oluşu daha fazla yakıt harcaması bakımından da Volvo XC 90’ı yine daha ön plana çıkmasına olanak sağlıyor. Bunlar benim bu zamana kadar test etmiş olduğum deneyimlerimden kaynaklı olan fikir ve görüşlerimdir.